Pracownicy PO
Dostęp do eduroam jest domyślnie wyłączony.
Aby skorzystać z sieci bezprzewodowej należy aktywować usługę na stronie inet.po.opole.pl
w zakładce PROFIL -> Eduroam (sieć WiFi).
Doktoranci i Studenci PO
Dostęp do eduroam jest domyślnie wyłączony.
Aby skorzystać z sieci bezprzewodowej należy aktywować usługę na stronie estudent.po.opole.pl
w zakładce Usługi -> Sieć bezprzewodowa WiFi (eduroam).
W razie pytań lub uwag proszę się skontaktować z pracownikami Uczelnianego Ośrodka informatycznego:
Sieć eduroam działa w standardzie 802.11a/b/g/n/ac (standard dostępu jest zależny od lokalizacji)
i oferuje dostęp do Internetu z maksymalną prędkością 866Mbit/s. Test prędkościPo podłączeniu do sieci bezprzewodowej i odpowiedniej konfiguracji. Zostanie wyświetlone okno autoryzacji, na której użytkownik powinien podać prawidłowe dane logowania.Zautoryzowani użytkownicy sieci mają dostęp do protokołów i usług działających na poniższych portach:
- TCP: HTTP, HTTPS, SMTP, SMTPS, SMTP TTLS, POP3, POP3S, IMAP, IMAPS, IMAP3, FTP, PPTP, MS RDP, FRING, IPSec TCP, SIP
- UDP: IPsec NAT-T, FRING, SIP
- ESP
- GRE
Usługa Eduroam działa w oparciu o Regulamin dostępny na stronie http://www.eduroam.pl.
System eduroam (Education Roaming) pozwala na uzyskanie dostępu do sieci bezprzewodowej i przewodowej bez konieczności kontaktowania się z lokalnymi administratorami. Instytucje biorące udział w projekcie zobowiazują się do przestrzegania wspólnej polityki bezpieczeństwa i do ufania informacjom przekazywanym z innych instytucji włączonych w system.
W typowej sytuacji, użytkownik komputera przenośnego uzyska dostęp w innej instytucji bez konfigurowania czegokolwiek. Ustawienia, z których korzysta we własnej instytucji pozwolą mu na dostęp w każdym innym miejscu. Nie oznacza to, że dostęp jest anonimowy i niekontrolowany, wręcz przeciwnie, każdy dostęp do sieci jest odnotowywany i ewentualne nadużycia moga być później powiązane z konkretną osobą.
Dostęp do sieci eduroam wymaga uwierzytelniania użytkowników zgodnego ze standardem 802.1x. Takie uwierzytelnianie może być włączone zarówno dla połaczeń standardowych (przewodowych), jak i bezprzewodowych. Obecnie ten drugi przypadek można uznać za zdecydowanie przeważający.
Standard 802.1x pozwala na wstępne sprawdzenie, czy użytkownik ma prawo dostępu do sieci. Uwierzytelnienie może być realizowane wieloma metodami, z tym że wybór metody zależy od ustawień w instytucji macierzystej, a nie w instytucji, w której użytkownik chce sie podłączyć. Poza uwierzytelnianiem, automatycznie realizowane jest szyfrowanie transmisji przy pomocy jednorazowego klucza sesji; taki klucz jest wielokrotnie wymieniany w czasie trwania sesji. Na podstawie danych autoryzacyjnych można użytkownika zakwalifikować do odpowiedniej grupy bezpieczeństwa i nadać mu odpowiednie prawa. Dzieki takiemu podejściu użytkownik w swojej instytucji macierzystej ma większe prawa niż goście, pomimo, że parametry konfiguracyjne pozostają takie same.
Źródło: http://www.eduroam.pl